fodring i ferie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
sade85 — 10. juni 2009, 07:49
Jeg tillader mig og oprette et indlæg da jeg ikke lige har, kunne finde noget der helt passer til mine fisk.
Jeg skal på ferie i 3 uger og har 2 akv. Et på 128 liter og et på 270. Der går i 128 l 2 blå acara og i det andet blandet selskabs fisk. 4 scalare, 6 panser maller, 4 net smerlinger, 6 guramier, 4 sommerfugle cichlider ,og 2 store maller. Hvordan er det bedst at få dem fodret?, jeg har en der godt kan komme og se til fiskene et par gange om ugen, men syntes jeg har læst i et indlæg at man godt gang lade være med at fore, i op til 3 uger. Hvad er bedst at gøre?
Mvh Sade:D
Olaf — 10. juni 2009, 08:10
Hvis jeg skulle på ferie i år og skulle have nogen til at fodre mine fisk, ville jeg være meget forsigtig, evt. finde en der også har akvarie, da mennesker tit bliver rundhåndet når det drejer sig om at fodre fisk. Hvis dine fisk bliver overfodret vil de også producere flere affaldsstoffer og dit nitrat/nitrit indhold kan stige kraftigt og i løbet af få dage tage livet af dine fisk.
Min ide´ ville være at lave nogle små poser hvor du selv putter den ønskede mængde foder i. så kan vedkommende ikke komme til at overfodre. Håber det kan bruges, og rigtig god ferie.🙂
Mvh.
Dean
MJensen_Kbh — 10. juni 2009, 12:11
Mine egne har fint klaret sig under diverse ferier op til 2-2½ uge 🙂
T.R.A — 10. juni 2009, 12:29
er du helt sikker på at det er en god ide at undlade nogen form for fodring i 3 uger ?? *skeptisk*
*skeptisk*
MJensen_Kbh — 10. juni 2009, 12:32
ole o — 10. juni 2009, 12:34
Men har du alligevel en som kan komme et par gange, så lav som #2 skriver nogle små poser med den mængde de normalt får, så ikke de får for meget. hellere for lidt end for meget.
Fisk dør meget nemmere og meget hurtigere af for meget foder end af for lidt.
Og kan du så få din ven til at skifte noget vand efter 1½ uge så skal de nok være mindst lige så friske som da du tog af sted:)
Vandskift er dog ikke nødvendigt hvis ikke de får noget foder.
sade85 — 10. juni 2009, 15:46
Nina6321 — 10. juni 2009, 16:41
Jeg laver et vandskift inden jeg tager afsted og når jeg kommer hjem, og så skal det nok gå....
- Håber jeg 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.