grønne alger i mit råda sand???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

søren86 — 17. juni 2009, 22:24

Hej jeg har startet et akvarie op for ca 1 måned siden, der er først kommet fisk i i denne uge...
nu er der begyndt at komme en slags grønt alge agtigt henover bunden..

Hvad kan det være, og hvordan skal den bekæmpes?

jery — 17. juni 2009, 23:34

Kunne det tænkes at være blå-grønne alger/Cyano, som egentlig er en bakterie og ikke en alge?
Prøv en søgning i forum.

teejay — 18. juni 2009, 09:45

Godt sted at starte i forrumet. Det kunne godt lyde som cyano. Havde selv ballade med dem for nyligt.
Det blev så slemt at akvariet blev mørklagt nogle dage (se billede) - godt med kreative børn der ikke ville acceptere en grå papflade i stedet for fisk...

Kungfuhamster — 18. juni 2009, 10:42

#3 Nejjjj hvor er det altså bare fint... Fisken sover, fisken sover, i sin lune bolig...

Silke — 18. juni 2009, 14:24

#3 Haha hvor er det flot og en sjov idé 😀


Jeg har døjet med cyano bakterier, hvor jeg også endte med at mørklægge akvariet i 4 dage. Jeg var lige ved at miste mine kuglefisk, de var helt udmagrede. Og de planter som har brug for en del lys var meget høje og ranglede.
Men det virkede! Og det er ikke kommet tilbage.

Du kan også prøve at fjerne alt det grønne stads du kan, og klippe dine planter til - fjerne alle "døde" planterester. Det virker indtil videre ligeså godt i mit andet akvarie som også er blevet angrebet.

søren86 — 19. juni 2009, 14:16

er der noget der spiser det? evt ancistrus eller lign?

Park — 19. juni 2009, 14:20

Mysteriesnegle har jeg læst skulle tage lidt, men har ikke prøvet det selv!!!

Er du sikker på, at det er BGA (cyanobakterier)? 😉

Park — 19. juni 2009, 14:24

BGA ser sådan ud - det gjorde de ihvert fald i mit 😉:

søren86 — 19. juni 2009, 14:41

Det ligner lidt dit..
men mit er kun et tyndt lag...
hvordan kom du af med skidtet?

søren86 — 19. juni 2009, 14:48




Nørgård — 19. juni 2009, 14:59

Det er blågrønalger/cyanobakterier...

Du skal mørklægge dit akvarium helt i 4 dage, har lige gjort det og er kommet helt af med dem.

Vil flytte dine fisk ud af akvariet hvis jeg var dig. Blågrønalger er giftige, så dine fisk har det sikkert ikke for godt.

Håber du får held med at komme af med det.

søren86 — 19. juni 2009, 15:05

er de giftige?

Nørgård — 19. juni 2009, 15:21

Ja... det er de da.

En del blågrønalger, kan danne giftstoffer (toksiner), som er dødeligt giftige for pattedyr, fugle og fisk. Nogle toksiner ødelægger leveren og kan medføre døden efter få timer, andre er nervetoksiner, der lammer åndedrættet efter få minutter. Forgiftningstilfælde i Danmark har omfattet både kvæg, hunde, fugle og fisk. Akutte forgiftninger med dødelig udgang for mennesker er ikke registreret, men toksinerne kan forårsage diarré, mave-, muskel- og ledsmerter samt hududslæt og høfeberlignende reaktioner. Levertoksinerne kan efter langvarig påvirkning fremkalde leverkræft, hvilket kan frygtes at få konsekvenser i områder, hvor drikkevand udvindes fra søer med blågrønalge-vandblomst; toksinerne fjernes ikke ved de sædvanlige rensningsmetoder.

http://www.denstoredanske.dk/Natur_og_milj%C3%B8/Botanik/Bl%C3%A5gr%C3%B8nalger/Bl%C3%A5gr%C3%B8nalger

søren86 — 19. juni 2009, 15:24

øhh... det var ikke det fedeste... har lige købt fisk.. bla. 6 guyana scalare..

Nørgård — 19. juni 2009, 15:33

Øv det var da godt nok træls.... 🙁

Har du et andet akvarium du kan putte dem i?

søren86 — 19. juni 2009, 15:47

nope desværre.. derfor jeg er på herrens mark lige nu..

jery — 19. juni 2009, 15:57

#16: ingen panik. Støvsug det op - det kommer igen - støvsug - det kommer igen - støvsug. Hvis du er heldig - og det er ikke et slemt angreb - så er det stressende nok, så angrebet går væk.

søren86 — 19. juni 2009, 16:01

pyyyyh.. tak for de beroligende ord jery...
Jeg vil støvsuge det..
hvis der er andre eksperter må i gerne komme med råd og vejledning

jery — 19. juni 2009, 16:03

#18: prøv mit råd om en søgning i forum.

Nørgård — 19. juni 2009, 16:08

#18 Som Jery skriver støvsug, og gør det meget grundigt. Du kunne evt. støvsuge det de øverste 5 mm af bunden med op.

Masser af vandskift

Blågrønalgerne dør hvis de ikke får lys, så mørklæg akvariet

jery — 19. juni 2009, 16:11

Jeg havde for nogle år siden et mindre angreb, godt nok kun i et 50 l, men også kun på bundlaget. Fik det væk ved at fjerne det hele tiden, faktisk hver dag, og ganske uden at mørklægge.

Bruger #687873 — 19. juni 2009, 16:12

Altså - rolig nu! 🙂 Jeg har selv blågrønalger i nogle af mine akvarier, og har ikke mistet så meget som en eneste fisk af den grund. Der findes så vidt jeg ved en hel del forskellige bakterier, der hører under cyano - og "man" har vist ikke engang styr på dem alle. Det siges, at de forekommer lettere i akvarier med blødt vand, sådan lyder det ihvertfald fra nogle... I de akvarier, jeg har problemet, er det netop 100% osmosevand, så noget kan der jo være om det. Iøvrigt er det mit indtryk, at bakterierne i visse tilfælde forsvinder af sig selv efter nogle måneder - det har jeg selv konstateret ved et par stykker.

Selvfølgelig skal du da forsøge at gøre noget ved problemet... Af og til har man held med at stresse skidtet væk: Som jeg har forstået det, har du "kun" bakterierne på bundlaget? Tag en slamsuger og sug det allerøverste lag godt igennem (lad gruset blive i akvariet) - gør det nogle gange om ugen et stykke tid. Sørg for et ordentligt vandflow i hele akvariet - altså ingen døde lommer... Fjern det grønne slimlag manuelt alle de steder, du kan komme til. Sådan ville jeg gøre i mit første forsøg, hvis det var mig... Lugter du til det ækle stads, er du til gengæld heller ikke i tvivl om, hvorvidt det ER cyanobakterier! Det lugter aldeles rædselsfuldt!

Alternativet med at mørklægge akvariet har jeg ikke selv afprøvet - men virker plan A ikke, må man jo have en plan B klar 🙂

Bruger #687873 — 19. juni 2009, 16:13

Der kan man se, hvad en telefonopringning kan forårsage - man bliver overhalet indenom 😉

søren86 — 19. juni 2009, 16:14

har søgt derinde.. og tror jeg vil suge det værste op, og prøve med mørklægning.. jeg har sat en del valnisnare (staveplade)
og der er bundlagsgødning under gruset.. så de vokser meget godt..

Men skal jeg først prøve med en støvsugning eller er det hele møllen man skal igennem

jery — 19. juni 2009, 16:14

#23: jep, du er alt for langsom.
I øvrigt regnes Cyano-familien som oprindelsen til fotosyntese.

jery — 19. juni 2009, 16:15

#25: hvis det var mit akvarium og et så let angreb, så ville jeg i første omgang nøjes med at støvsuge. Få så meget op som muligt og gerne hver dag.

søren86 — 19. juni 2009, 16:16

Tusinde tak for det kirsten.. hvad skulle man gøre uden jer eksperter;)

Park — 19. juni 2009, 17:25

Søren, bare støvsug og mørklæg det i et 4 dage, det tager dine fisk ikke skade af! Jeg har lige været møllen igennem - og jeg var værre ramt end dig! Bare se mine billeder og forestil dig hele akvariet sådan!!!😉

Her er hvad jeg forholdt mig til :

(fra akvarieplanter.dk)
Blågrøn Alger (BGA) - Cyanobakerier

Ofte beskrevet som en alge, men faktisk er dette en slimet bakterie kaldet Cyanabakterie, der nemt og hurtigt kan dække alt i dit akvarium. Den fremstår som enten grøn, sort, blågrøn eller grålilla i akvariet. Cyanobakterien er måske bedst kendt for dens lugt. Den har en jordslået ubehagelig og tiltider meget kraftig lugt, når man fjerner den fra akvariet. Faktisk er det denne bakterie der gør at jord lugter som det gør.
Cyanobakterien har den evne at den kan fiksere nitrogen både fra luften og fra vandet, og hvis den får lov vil den udtømme enhver kilde til nitrogen i akvariet.

Årsager:

* Lav nitrat - Cyanobakterien bruger nitrat, men lavt nitrat indhold er også en delt årsag. Planterne har brug for Nitrat og er dette væk, ja så kan planterne ikke vokse og dermed kan de ikke konkurrere med algen.
* Højt indhold af organisk materiale - Overfodring og ophobning af uomsat organisk materiale pga. ringe filtereffektivitet.
* Dårlig cirkulation i akvariet. Døde områder i akvariet gør at planter i disse områder ikke kan vokse ordentligt fordi der ingen næring er tilstede, og intet nyt bliver tilføre via cirkulationen.

Bekæmpelse:

* Dosér Nitrat. Dosér op til 5ppm og vedligehold dette niveau. Dette er for planternes skyld, og for at hjælpe dem igang, ikke for at slå Cyanobakterien direkte ihjel.
* Tilføj hurtigtvoksende planter. Disse vil hjælpe med at udkonkurrere Cyanobakterien.
* Mørklægning. Cyanobakterien kan ikke klare en længerevarende mørklægning. 4 dages total mørklægning bør tage livet af Cyanobakterien. Før man begynder på dette så fjern al synlig Cyano, sæt en luftpumpe til akvariet. Efter de 4 dage, så lav et stort vandskifte, hav gerne friske hurtigtvoksende planter parat, og fjern luftpumpen. Nogle mener at Ceratophyllum demersum og Egeria densa udskiller antibiotiske stoffer, og derfor skulle kunne hjælpe med at bekæmpe Cyano.
* Kemisk krig - Tetra Aquasafe, Flourish Excel, EasyCarbo kan bruges. Brug en kanyle eller lignende til at pletbehandle algen. Døde områder fjernes manuelt.
* Antibiotika - Ikke en mulighed der findes i Danmark, men som er brugt i USA og andre steder. F.eks. Erythromycin og Maracyn. Disse skader ikke planter.
* Brintoverilte behandling. Smør Brintoverilte på de inficerede dele.
* Hæv cirkulationen i akvariet.
* Fælles for alle er at du skal fjerne dødt materiale løbende, og gerne foretage flere vandskifte. Når og mens Cyanobakterien dør vil det begynde at rådne, og dette vil drastisk sænke O2 indholdet i akvariet, hvilket igen hæmmer de bakterier der omdanner nitrit og ammonium om til nitrat.
* Fjern løbende inficerede og skadede blade, da disse lækker næring som Cyano potentielt kan bruge til at vokse.

Et muligt forløb for at fjerne Blå Grøn alger kunne være som følgende:

1. Foretag et 50% vandskifte, hvor du samtidig støvsuger/fjerner så meget af algen som muligt. Genfyld akvariet.
2. tilføj ca. 2 gram KNO3 pr. 80 Liter vand i akvariet.
3. Sæt en luftpumpe til at boble lige så stille.
4. Sluk lys & CO2 og mørklæg akvariet 100%.
5. Vent TÅLMODIGT i 4 dage, uden at kigge og derved lade lys slippe ind.
6. Fjern luftpumpen, tænd lyset, genstart CO2.
7. Foretag endnu et 50% vandskifte. Der bør nu ikke være alger at se, men er der rester, så sørg for at få dem suget ud.
8. tilfør igen ca. 2 gram KNO3 pr. 80 Liter
9. oprethold en ordentlig næringstilførsel. Dvs. en fortsat tilførsel af KNO3 og de andre næringsstoffer.

Silke — 19. juni 2009, 18:44

Som jeg skrev i #5

Du kan også prøve at fjerne alt det grønne stads du kan, og klippe dine planter til - fjerne alle "døde" planterester.
Det virker indtil videre ligeså godt som at mørklægge i mit akvarie.

teejay — 19. juni 2009, 23:34

Mine problemer opstod i et nyetableret akvarie. Algen var massivt repræsenteret forholdsvis hurtigt.
Min strategi var - som flere andre skriver - at stresse dem.
Jeg fjernede alt hvad jeg kunne komme i nærheden af i 2 uger - hver dag. Jeg skiftede 1/3 vand mindst hver 2. dag. Jeg var særdeles hård ved mine planter - klippede af med hård hånd og rensede nogle helt i rindende vand udenfor akvariet. Gruset støvsugede jeg og fjernede det øverste lag og rensede udenfor akvariet.
Jeg vil godt understrege, at jeg tror fuldt og fast på, at denne metode virker i nogle akvarier. Desværre virkede det ikke for mig. Måske havde jeg gødet for tidligt? Måske var min store lysmængde for meget i et nyt akvarie (3*39W T5 til 180 liter)? I hvert fald opgav jeg denne metode og bruget mørklægningen (se billede ovenfor) som sidste udvej efter flere ugers hårdt arbejde.

Min plan var, at have det mørklagt i 4 dage, som mange skriver. Jeg kontrollerede efter 2 dage, og der var bakterierne fuldstændigt væk. Fiskene havde det fint - der var ikke noget at se på dem. Mit akvarie nåede derfor kun to dage i mørke. Jeg har ikke haft problmer med cyano siden. Jeg har set de blå-grønne skygger fra tid til anden på planterne, men det holder mine majssnegle nede.

Hvis jeg skulle få problemer igen, vil jeg helt sikkert prøve efter samme princip igen - massiv udrensning først, og hvis dette ikke fungerer, så vælge mørklægning. Jeg er slet ikke så nervøs for de negative konsekvenser af en mørklægning længere. Det virkede fint, og fiskene har ikke brokket sig over behandlingen... 😉

Eneste ulempe fandt jeg nogle uger efter. Mit spandfilter var fuldstændigt fedtet ind i døde cyano'er - både i slangerne og i filtervattet (det kunne jeg nok have sagt mig selv - at de ikke bare forsvandt ud i det blå). Efter en nænsom rensning var pumpen dog fuldt funktionsdygtig.

God jagt!

søren86 — 20. juni 2009, 19:03

hvordan får i det suget op.. sys det er lidt svært

jery — 20. juni 2009, 19:12

#31: et spørgsmål om teknik. Støvsugeren skal bare lige ned i det allerøverste bundlag, så den får fat i et "hjørne" af laget, og så går det derudad...

søren86 — 20. juni 2009, 20:07

ok.. så må jeg nok hellere få fat i en rigtig støvsuger..

søren86 — 28. juni 2009, 12:02

så har det været dækket ind siden onsdag eftermiddag.. er det tid at kigge lidt på om det har hjulpet

Hugo — 28. juni 2009, 12:40

Ja kik du bare. Det kan godt være at du skal på den igen om en nogle dage:)

søren86 — 28. juni 2009, 19:21

så tar jeg afdækningen af.... og håber de er "done"

søren86 — 28. juni 2009, 19:51

hmm de er stadig grønne?

søren86 — 28. juni 2009, 19:56

så nu må jeg ud og ha mig noget gødning.. samt nogle hurtigtvoksende planter..

søren86 — 4. juli 2009, 19:03

dobbelt post

søren86 — 4. juli 2009, 19:04

damn.. har købt en støvsuger, koblet den på vandslangen som løber ud på badeværelset, men kan ikk få nok sug i den til at få suget det skidt op ved hjælp af hæverteffekten... hvad gør jeg så? har prøvet med klør 5, men det deller sig i småklumper, og glider så i mellem mine pølser:(

søren86 — 4. juli 2009, 19:16

Jeg har købt 3 bundter vandpest til at plante i baljen.. efter at ha læst Parks indlæg, samt i tropicas bog at det udskiller nogle stoffer der er hårde ved baktusserne... skal de plantes der hvor algerne forekommer eller er det ligegyldigt?

Ullits — 5. juli 2009, 01:50

det med vandpest alene gør det ikke....
kno3 gør det ikke....
cirkulation gør det ikke....
alle 3 ting er afprøvet her samt brintoverilte.... hvis der er tale om massiv tilstedeværelse af cyano....

hvis det er i opløbet man prøver at tage dem så ja... men en hurtig indsats er påkrævet...

mørklægning skal slå dem ihjel, da de er særdeles energikrævende og de får ingen energi hvis lyset er udelukket...
du kan evt. prøve at give 1 ml 35 procent brintoverilte pr. 100 liter vand i forbindelse med mørklægningen... tilfør de angivne antal ml. hver dag i mørklægningsperioden... det kan man godt uden at fjerne mørklægningen ved hjælp af en kanyle sprøjte med monteret kanyle...

og iøvrigt giver ekstra jerntilskud heller ikke nogen nedgang i cyano....
jeg søger en måde hvorpå man kan fjerne B12 vitamin også kaldet kobolt.... så er jeg ret sikker på at der kan findes en helt sikker måde at komme af med dette cyano på... så hvis der sidder en lille kemiker derude, der har opskriften på en sikker måde man kan fjerne B12 fra vand eller få det til at indgå i en anden ufarlig kemisk forbindelse, så hører jeg gerne nærmere og helst igår! 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.