slørhale kritik!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 22:42

Jamen som overskriften hentyder til handler denne tråd om slørhaler.
Mangeholder dem i bowler selvom de fleste ved at den ikke er egnet til at holdes som akvariefisk.
Skal lige siges at jeg er af HELT samme mening!🙂
Desværre får mange forkert vejledning i butikkerne (Læs i mange butikker. IKKE alle butikker;)), men de reklamerer jo ikke ligefrem med at man kan købe slørhaler til sit akvarie, men tilmed til havedammen.

Sidder så og kigger på akvarier og fisk på nettet og falder så over en side der har slørhale bubble eyes*blink**blink**blink*.....
Det er tilmed en rimelig anerkendt side som henviser til at de skal holdes i seperate akvarier uden skarpe genstande osv, og at den kan gå sammen med alm. slørhaler!!!

En ting er at det er slørhaler i akvarie en anden er at den har luftposer under øjnene.... ;(Selv havedamsfolk mener at det er grotesk og nærmer sig dyreplageri....
Føj siger jeg bare.... Bliver helt ked af det bare ved at se på dem... Ved der er mange andre groteske eksempler ad fisk og andre dyr, Og nej dem beliger jeg heller ikke.

Er det bare mig som er sart eller....*skeptisk*

lgb — 24. juni 2009, 22:45

Hvor vil du hen med tråden? skal vi alle bare sige nøøøøøøøj hvor slemt... Det her fører ikke nogen steder hen?

Hugo — 24. juni 2009, 22:52

Sådan er det når folk vil have noget anderledes.................... Så køber de det samme som alle de andre, der også vil have noget anderledes............ forkrøplede ballondyr eller slørhaler!
I stedet for at have en smule tålmodighed og finde en art, som ikke er udbredt!
Her i huset er der adgang forbudt for kulturfisk, ganske enkelt!🙂

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 22:54

Nej men jeg har vel ligesom andre lov til at udtrykke min mening og undren over noget. Der må vel også være folk herinde som ikke syntes at det er slemt osv, men måske syntes det en en spændende fisk. Det er vel også til undren, spørgsmål, råd, vejledning og debatter eller har jeg helt misforstået noget ved AS?

lgb — 24. juni 2009, 22:56

#4 Hmm så vidt jeg kan se (læse) så har jeg ikke sagt du ikke må give udtryk for hvad du mener, jeg forsøger blot at forstå hvad du vil opnå med det?

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 22:57

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Goldfish_breeds.jpg *skeptisk*

lgb — 24. juni 2009, 22:57

#4 desuden skulle tråden nok have været under havedamsfisk.. Eller? 😉

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 22:58

#5 :)Kunne godt tænke mig at hører andres mening. Oz gerne dig;)

lgb — 24. juni 2009, 22:58

#6 det er der er der jo ikke noget nyt i?

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 23:00

#7 ja self.😛
og der skulle stå DIN mening:)

lgb — 24. juni 2009, 23:03

#10 hmm min mening vil enlig ikke ændre på noget. Jeg kan dog fortælle at det ikke er en fisk jeg ville købe. Og så har jeg gjort mit til at undgå at udbrede dem, og så er sagen vel ikke længere?

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 23:09

#9 Tak for din udmelding. Er jeg personlig meget glad for at hører:)
http://www.petgoldfish.net/bubbleeye-goldfish.html

Pernille's fisk — 24. juni 2009, 23:10

Randers n — 25. juni 2009, 17:25

Hej Pernille, jeg er også enig med dig i meget af det som du skriver. Er meget imod bowler og slørhaler med bobler under øjnene.
Men vil lige forstå dig ret. Er du fuldstændig imod at havde slørhaler som akvarie fisk, for hvis ja. Hvad er din begrundelse så? Er det så fordi du er imod at de opholder sig i et for varm vand? Eller at du er imod at de går med andre fiske arter? Eller ??

Jeg ser din tråd som en god mulighed for at advarer uerfarende akvarie folk og for at dele din viden.

Kender alt for mange som har købet slørhaler uden at tænke sig om

Hugo — 25. juni 2009, 17:57

For varmt til fiskene, for små forehold................... og så det at fisken er vandskabt og forkrøblet, det er for mig, som at avle hårløse hunde og katte.
Ballonfisk og papegøjecichlider er i samme kategori:)

Pernille's fisk — 25. juni 2009, 18:11

#14 er ikke imod slørhaler generelt under de rigtige forhold (dam~Stort koldvands akvarie), 🙂
Men at fremavle gendefekter som hugo siger hårløse- og haleløse hunde/katte, og deforme fisk og andre dyr, der jeg stærkt modstander af. Også mht at Klippe/skærer i dyr for at de ser anderledes ud er jeg imod.
Blev bare meget forbavset over st bubble eye kunne findes i en dk butik og at de tilmed giver ( i mine øjne og artsbeskrivelse) forkert info.
Er super glad for at andre syntes at tråden er oplagt til at informere nye og uvidne akvarister:)

Randers n — 25. juni 2009, 18:13

Hvis man læser deres arts beskrivelse så står der: Min Temperatur: 6 - Max Temperatur: 23. Akvariestørrelse: 200 - 400L
Så i følge den, så er 2 stk i et 530L med en temp på 22grader vel ok, eller? Men giver Hugo ret i at en slørhale, er lidt vanskabt, den er avlet for at se pæn ud, ikke for dens svømme ensskaber.
Men er den generalle holdning at en slørhale er avlet så skævt, at det er dyre plageri?

Man kender det jo fra hunde avl, hvor hunde er avlet så meget, at de kun kan føde med kejsersnit! Er det jeres holdning at det er lige så slemt med nogle fiske arter?, hvis ja, så hvilken ?

Syntes det er en sund debat at tage fat på

Randers n — 25. juni 2009, 19:11

Hvad siger du så til mit eksempel Pernille?
Hvis man læser deres arts beskrivelse så står der: Min Temperatur: 6 - Max Temperatur: 23. Akvariestørrelse: 200 - 400L
Så i følge den, så er 2 stk i et 530L med en temp på 22grader vel ok, eller?

Hugo — 25. juni 2009, 19:23

artsbeskrivelserne er ikke altid det endegyldige svar!
En fisk som bliver 25cm og 200l pyt!....... Det er ikke okeye!

Men et par guldfisk i 530l, vil jeg finde fint nok, slørhaler er ikke fint nok for mig uanset, men det er pga. deres vandskabte facon.

Randers n — 25. juni 2009, 19:31

Helt enig Hugo, syntes arts beskrivelser er lidt tilfældige, en slørhale trives fra 6-23 grader? eller kan den leve fra 6-23 grader, stor forskel. Men hvis den trives derved, så er det jo en akvarie fisk som så mange andre, noget kluntet og har brug for plads, men en akvarie fisk, som også kan gå udendørs ?? Eller?? Nogle som ser det anderledes ?

t.terkel — 25. juni 2009, 19:46

Der findes mange ”sjove” ting inden for vores hobby *skeptisk*
En af dem var farvet fisk.
papegøjecichlider som Hugo nævner kunde man få i forskellig farver
Og jeg har set en form for glas fisk (kan ikke huske arten) der har fået sprøjtet en farve ind i sig
Jeg ved ikke om det stadig er mulig og købe dem og hvis man kan så lad vær
For vi er der henne hvor man med 100% sikkerhed kan sige at det er dyremishandling
Men der er mange der tror at det er ”naturligt” eller fremavlet
bare et lille sidesprink men entlig det samme

Randers n — 25. juni 2009, 19:51

Helt enig, men fandt først ud af det med papegøjecichlider da jeg læste det her inde, så syntes det er en sund diskaution, så vi kan dele vores erfaring

Bruger #844477 — 25. juni 2009, 22:21

#16 der findes nu naturlige haleløse hunde og katte...😉

Men set fra min side, inden denne diskution køre helt derud hvor vi begynder at fordømme akvarieforretninger der sælger slørhaler.. Ja så tænk lige over hvem der køber dem... Ja det gør kunderne altså os alle sammen, det er i bund og grund os de lever af, uanset om vi kan lide det eller ikke, ja så vil der altid være et marked for denne type fisk, og vi kommer til at se mange flere slags.. Jeg har fornyeligt set lister fra tjekkiet indeholdende 36 forskellige kultur former af Corydoras paleatus... så pas på i fremtiden venner, selv om flere af jeg siger at kultur fisk er forbudte... De er her og de er kommet for at blive..

Hugo — 25. juni 2009, 22:38

Det har du ret i Bo, men ved at snakke om det og påvirke og oplyse, det vil jo da minske efterspørgslen.
Som du rigtigt siger, så lever forretningerne af os, og jo mindre efterspørgsel der er efter en fisk, jo færre vil der blive sat til salg 😀

En løsning for mig, kunne være ikke at købe noget, hvor der ikke er kendt fangststed for stammen, og bliver det for uigennemskueligt ad åre, kan man da nøjes med vf fisk 😀

redep — 25. juni 2009, 23:27



Et lille billede jeg har taget i en lokal forretning i 2006...

stonny — 25. juni 2009, 23:31

#17 En slørhale/guldfisk kan i en havedam bliver 40 cm og opnå en alder på 40 år, fordi den i vinterperioden har en dvaleperiode med meget lavt stofskifte. I et akvarium ved normal stuetemperatur bliver den ikke nær så stor, fordi den dør efter nogle få år, da dens stofskifte kører på fuldt drøn konstant.

Pernille's fisk — 26. juni 2009, 00:29

Så kom der endelig gang i den debatje faktisk håbede på at få😛 Takker for alle dem som har deltaget i den med deres blandet indput.
#18 6-23grader~lavt/højt stofskifte! (#17). Jamen hvad ville jeg selv vælge hvis jeg var slørhale..... Hmm... Helt klart lavt og så leve længere. og en fisk på 25cm i 200l som hugo nævner ville jeg heller ik bryde mig om. Jeg har ik selv lyst til at leve i et badekar med vand til navlen;)

#25 stakkels fisk:(

dyrholm — 26. juni 2009, 11:01

en fin debat at få startet igen, sådanne debater kommer frem nu og da, og syntes kun det er fint når der starter en ny, så det bliver spredt lidt igen. dem der mener at størelse på fisk og akvarie ikke betyder det helt storer, kan jo starte med sig selv. nu er det jo sommer eller tæt på i hvert fald og mange venter vel på det gode vejr som tillader en tur til stranden. H vad er sjoves et soppebassin eller et sted hvor man kan svømme og har plads?. jeg vil vælge og ha plads og tror også fiskene vil vælge det hvis de selv kunne.
og så lige de deforme fisk, ja det sgi synd for dem, der burde værer en lov mod sådan noget. i det hele taget burde der vel værer en lov der dækker akvarie hobbyen, da det jo virker til at det er nødvendigt. Men vil nok værer svært at administrer og koste en herregård eller merer.

jery — 26. juni 2009, 11:26

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Generelt' af jery

anelka — 26. juni 2009, 12:46

man kan få masser af fisk som ligner guldfisken, men som ikke kræver koldt vand eller en havedam. så jeg forstår ikke at man absolut skal ha en guldfisk! hvis du spørger en person som intet ved om fisk, om hvad den kendteste og mest købte fisk er, vil de højst sandsynligt svar "jamen det er 100 % guldfisken" selvom det er en af de mest besværlige, og efter min mening, utrolig grimme og klunsede dyr. men det er jo selvfølig bare min mening, folk kan købe hvilken fisk de har lyst til...

natteheks — 13. oktober 2010, 18:37

Som Hugo siger så kan man holde sig til VF fisk hvis man vil have en større chance for sunde naturlige fisk hvor der ikke er blevet avlet hovedløst efter en bestemt egenskab. Dyre-lovgivningen burde i det hele taget strammes op herhjemme, ikke kun på akvarie-området. Jeg kan nævne cavalier king charles spaniels hvis hovedskal er for lille til deres hjerne, schæfer hunde der lider af hofteleds dysplasi fordi deres bagben skal avles længere og længere bagud, perserkatte og div. bulldogs der lider af kronisk iltmangel fordi de ikke kan trække vejret gennem den fladetrykte næse, Sharpei hunde med hudlidelser og indadvente øjenlåg, kvægdrift hvor der bliver avlet efter enten mælke-ydelse (sortbroget) eller kødmasse (blonde de aquitaine)så de førstnævnte ikke kan gå på benene og de sidstnævnte skal forløses ved kejsersnit. Det overlever de ikke mange gange og bliver oftest sendt til slagt efter nogle få år. Der vil altid være et marked for vanskabninger så længe det er lovligt, og sikkert også selvom det ikke var, men hvis man selv holder sig fra dem og fraråder andre at købe dem hjælper det da måske lidt på det.
Der er så mange andre flotte fisk i havet så hvorfor lige købe den der ikke har en chance for et ordentligt liv.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.