Ancistrus hun Næ måske en han !!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tobiasmor — 26. juni 2009, 15:24

Hej

Jeg har i mit 250 L en ancistrus som jeg faktisk var sikker på var en hun, hun er ca. 7-7,5 cm lang og inden for den sidste uge er hun begyndt at få små skægstubbe *blink* så nu er jeg så i tvivl om hun evt. er en han, hvornår kan jeg være helt sikker ??

Hun har ikke tegn endnu til at få nogle opad lige som et Y endnu.

Kan jeg lade den være hvis det evt. er en han, jeg har nemlig være ude og investere (meget dyr) i en mega flot stor udvokset han med flot skæg i en Y form, og jeg frygter jo lidt at den lille evt. vil få bank hvis det er en han, så måske ville det være bedre at flytte den til mit 112 L akvarie indtil jeg er helt sikker, hvad vil i anbefale.

De slåsser ikke nu men beskæftigere sig heller ikke med hinanden, der er lidt palaver ved fodringstid men ellers ikke noget.

C-h-r-i-s — 26. juni 2009, 15:33

Hej,

Det er helt normalt, at ancistrus hunner får små skægsstubbe.
Hvor langt et skægget sådan ca?


Christian

Tobiasmor — 26. juni 2009, 15:34

#2

Jamen det er ikke mere end man lige kan se det så måske 1 mm max 2 mm.

Man kan lige se at det er der.

netromk — 26. juni 2009, 15:40

Hej... Så'n en har jeg også... og den lægger æg 😉

Tobiasmor — 26. juni 2009, 15:48

#4

Godt så 😉

Så behøver jeg nok ikke bekymre mig for meget 😎

Jeg må bare lure jævnligt på damen og så lige holde øje med der ikke kommer voldsom skægvækst så må hun/han jo flyttes.

250 L er vel ikke stort nok til 2 hanner eller ??

bigfarm — 26. juni 2009, 15:59

Hej

Hvis din ancistrus er en han burde den have mere skæg end 1-2 mm, når den er over 7cm. De ancistrus jeg har fodret op kan man tydelig se forskel på når de er omkring 5 cm
Hvis du gerne vil prøve at lave ancistrus unger vil jeg anbefale 2-3 hunner til en han, og så en god portion tålmodighed så skal de nok yngle. når de er begyndt, kan være svært at få dem til at stoppe igen:D

Bigfarm

Tobiasmor — 26. juni 2009, 16:14

#6

Er der plads til det i mit 230 L ??

Jeg har også en lille flok 5 stk. kobberpansermaller

Proplayer — 26. juni 2009, 16:21

7# ja det er der.




flere hunner om en han kan betyde at han får sit at se til..

Tobiasmor — 26. juni 2009, 16:22

#8

Godt så jeg har en lille en som jeg tror er en hun som jeg vil flytte der over også så, den er omkring 5 cm.

Jan H — 26. juni 2009, 20:04

en uderdærig han ancistrus udvikler altså ikke altid skæg, jeg har en på 10cm som først nu er ved at udvikle skæg efter han er blevet flyttet, fordi han har gået i samme akvarie med en meget dominerene han

Tobiasmor — 26. juni 2009, 20:54

#10

Men hun er først begyndt med skægstubbe nu her inden for den sidste uge og det er først efter der er kommet en stor flot han, men jeg holder lige godt øje med dem 😉

Bruger #844477 — 26. juni 2009, 21:21

En god fordelling i et ancistrus opdrært er 3 hanner og 2 hunner.. Hvis der er flere end en hun til hver han, så dør han hurtig af sult da han stort set ikke æder mens han passer æg og yngel.. Jeg tror helt sikkert at det er en hun du har, når først den får små skægstubbe nu i den str. Og du kan sagtens have dem alle i det 250L.. ingen problem der.. bare husk trærod og huller nok..

Tobiasmor — 26. juni 2009, 21:43

#12

Tak for rådene.

Jeg har lige sat den sidste mindste men bestemt flotteste ancistrus over også den er helt ens farvet enten mørkegrå eller helt sort alt efter humør, hvor de andre er plettede.

Det var sjovt at se hende markere sig overfor den noget størrere hun, hun ville ikke bare lige flytte sig uden kamp, så der er nok gods i hende en lille fighter 😉

Jeg skal nok være opmærksom på hvis jeg er så heldige at de vil yngle at han ikke løber helt død i det, så må en af hunnerne holde flytte dag til mit 112 L.

Jeg har 3 trærødder med gode huler i og 2 mallerør så der burde være gode valg muligheder.

Tobiasmor — 29. august 2009, 21:45

Bare en lille opdatering på tråden.

Min flotte nye han viste sig at være en sur vrissen en, som ikke undte de to andre 'damer' noget mad og slet ikke viste dem nogen interesse.

Men nu har jeg da fundet forklaringen 😉
Min 'dame' med små tråde har sørme i sommerferien begyndt at danne et Y så det er en han, så det er godt nok at min flotte vrisne han ikke har vist 'hende' interesse 😀

Nå men har så lige i dag købt en stor flot sikker hun så nu har jeg en lille hun og en stor en, de kan godt sidde pænt ved siden af hinanden ingen problemer der, og flotte vrisne han er vågnet op til dåd og vimser rundt i hele akvariet og kigger efter den nye dame.
Jeg har heldigvis godt med gemmesteder og trærødder så det burde være muligt for hende at gemme sig når hun vil have fred og ro.

Så må han jagte lidt rundt med kobberpansermallerne istedet for, de er heldigvis ret ligeglade med ham 😀 😀

Nu skal jeg bare lige have et godt råd til en god opfodring af hende da jeg syntes hun er noget indsunken i maven, det skal hun vel ikke være ??

Tobiasmor — 29. august 2009, 22:57

hmm

slet ikke nogen med en god ide til opfodring af hende ??

Lbs84 — 30. august 2009, 02:17

Øh, hvad går det der Y lige ud på??*uhh*
Har nemlig selv et par stykker, men ander ikke om det er hunner eller hanner...*rødmer*

stonny — 30. august 2009, 08:52

#16 Hanner får et "overskæg" af bløde pigge, der kan forgrene sig som et Y, som du her kan se på to af piggene på mallefar:

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.