Grønne alger trækker ud....

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Badsberg — 28. juni 2009, 20:55

Hey alle. Har lidt problemer med grønne alger... baljen er opstatet for ca 3 mdr siden og vandværdierne er ok. Lys er t5 24 watt x 2 15000k og et ocean blue lyset kører med timer i 9 timer hver dag.
Efter en dag er ruderne dækket af grønne alger, tænkte at opstartsfasen måske trak ud meeen.. En anden ting er at der kommer naturligt lys fra begge sider,( man kan se igennem akvariet, da det har to forsider, se billederne) og måske er det også en faktor, ved ikke helt om jeg skal have mindre lys eller bekæmpe det kemisk, eller bare tålmodighed... nogle forslag

stonny — 28. juni 2009, 23:20

Er det saltvand?

Det gennemfaldende lys er under ingen omstændigheder problemet - det giver stort set intet lys i sammenligning med lamperne. Du kan efterprøve min påstand ved at slukke akvarielyset og konstatere, hvor mørkt akvariet derefter bliver.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.