Hjælp, hvad er der galt med min Platy? :(
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Christiane — 13. august 2009, 20:53
Imens den var gravid troede jeg at det var pga. det at den var så stor og tyk, og med udstående skæl.. men den ser stadig sådan ud.. ?
Er den syg ? Kan det måske være bugvattersot? eller er det bare fordi den store mave tager tid om at komme væk.. det er mit første "kuld" unger, så ved ikke så meget om det. Håber der er nogle der kan svare på mine spørgsmål, ved slet ikke hvad jeg skal stille op med den.. 🙁 Stakkels lille Platy..
Og hvis det er en sygdom, så havde den det jo også da den havde ungerne i sig, er de så også syge ? Og smitter sygdommen de andre fisk ?
Alexander — 13. august 2009, 21:21
Anita — 13. august 2009, 22:36
man kan godt medinisere for bugvattersot, men kun tidligt i sygdommen.Er det for fremskreden kan du desværre få meget svært ved at kurere din fisk 🙁
Nina6321 — 14. august 2009, 15:57
Den omtalte fisk TROR jeg er for langt henne i sygdommen til at kunne reddes, men hele akvariet skal behandles, da det (vistnok) smitter meget.
Christiane — 15. august 2009, 09:22
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.