Flytning. . .
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Heriba — 3. september 2009, 17:59
Nu skal i høre et problem jeg har rodet mig ud i. Jeg står i den situation at jeg står og skal flytte i lejlighed sammen med min dejlige kæreste, og der i er mit STORE problem.
Jeg har haft mit 58L akvarium til at køre i 2mdr. og det køre helt fantastisk, jeg så igår at der er begyndt at komme liv i.
rørorme med flotte blomster eller hoveder min krappe var også lige oppe og hilse på (nået dog ikke at tage billeder af den) mine værdiger er som de skal være og det hele er bare så super nice!
Jeg har jo helst ikke lyst til at starte helt forfra i denne lange processe, så jeg ville høre om der er nogle der har nogle gode ider til at flytte sådan et?????
Jeg skal fra 1sal tramspotere akvariumet i ca 500m - 1km og så op på 1 sal igen!!!
Med venlig hilsen Mathias Heriba
AndersGS — 3. september 2009, 18:21
Først lav rigeligt med nyt saltvand som står parat i den nye lejlighed.
Herefter tømmer du akvariet så meget, at du kan løfte det.
Over i den nye lejlighed og nyt, frisk vand i.
Jeg gjorde det med et 60 L for et par dage siden. Ingen problem.
Heriba — 3. september 2009, 20:19
Hvad med mine kære levende sten de skal vel være under vand eller hvordan?
Jeg overvejet at ligge dem i vand i en kæmpe spand med vandet fra mit akvarium eller kan de godt tåle at så uden vand i et stykke tid??
Mvh
Mathias
KimJ — 3. september 2009, 20:47
Det hele skal gerne gå lidt tjept, men mon ikke det kan klares på et par timer?
AndersGS — 3. september 2009, 21:14
Det 60 liters flyttede vi på 20 - 30 min. Og det skulle flyttes fra 2. sal -> 7 km i bil -> 2. sal.
Der er ingen grund til at døje med at hælde vand over stenene når de skal så kort en distance. Men på den anden side gør du heller ikke noget galt i det.
Vi tog ikke engang stenene op af akvariet, tømte bare vandet af.
chris paarup — 3. september 2009, 22:20
KimJ — 4. september 2009, 00:22
Jeg vil klart anbefale at rense bundlaget! Det kan ikke undgåes at aerobe og anaerobe områder bliver vendt rundt og blandet, til skade for begge, hvilket vil medføre massedød af bakterier i vandet, til skade for alle tilstedeværende dyr. Selv et tyndt bundlag vil næsten uundgåeligt have anaerobe områder, hvor strømmen er svag, eller det er øget ind under sten o.l. Det er helt fint, sålænge der ikke bliver rodet rundt i det, men det er nok svært at undgå, ved en flytning. Det behøver ikke at gå så galt at det medfører dødsfald, men der er da ingen grund til at tage chancen,når det er helt unødvendigt. Der er masser af liv i stenene, og det vil hurtigt sprede sig til bundlaget igen.
Jeg ville også foretrække at tømme akvariet helt, inden flytning, da der er en vis risiko for spændinger i glasset.
Heriba — 4. september 2009, 20:59
Men 1000 tak for de gode svar det har virkelig hjulpet mig meget og jeg har fået en rigtig god ide om hvordan jeg bære mig af med min flytning..
Mvh
Mathias Heriba'
Bidt af en gal fisk!!
AndersGS — 4. september 2009, 21:13
Men det kommer jo an på hvor forsigtig du er. Hvis ikke så tage det hele op og "start forfra"..
Det er vel i bund og grund også det jeg vil anbefale dig. *uhh*😛
Heriba — 5. september 2009, 11:57
jeg oploader nye billeder fra min nye lejlighed og det såkaldte 58L akvarium når det hele kommer på plads!
Mange tak endnu en gang
Mvh Mathias
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.