Fredelige? Yeah right... :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

forza_peter — 7. september 2009, 18:47

Der står i artsbeskrivelsen at mine Blødende hjerter skulle være fredelige... *skeptisk*
Det vil de sikkert også selv sige, men resten af indbyggerne i akvariet vil sige noget andet.
Mine pansermaller gemmer sig i hjørnet bag en stor rod og masser af planter og kommer kun frem når der fodres. Det samme gælder for ancistrus mallerne og de har ellers størrelsen til at "fight back". Og så er der lige mine nyindkøbte sommerfuglechiklider. De kan i det mindste sætte de blødende djævle lidt på plads igen, men den enes halefinne ligner noget der er løgn - og det er efter 3 timer i baljen 🙁.

Så nu er jeg lidt i et dilemma. Skal jeg returnere bløderne og få en erstatning? Eller skal jeg lade naturen gå sin gang og lade den stærkeste overleve. Problemet er også at de mobber lige som ungerne i skolen. Lige pludselig er det hele stimen der er efter en af de arme fisk...
Nogen der har en klog tanke om hvad jeg bør gøre?

nc — 7. september 2009, 18:57

tag alle fisk ud og gå i en spand. Byt rundt på alt interiør i akvariet. Nu er alle territorier nye. Det vil sige at alle fisk starte på samme vilkår. Sæt fiskene i akvariet igen. Det plejer at virke for mig 🙂
Men det er så cichlider, jeg har aldrig set tetra opfører som du beskriver, men jeg vil tro at min fremgangsmåde virker.

Med Venlig Hilsen

NC

furius — 7. september 2009, 19:05

Jeg har 10 blødenhjerter i mit 325 L, sammen med Fantomer, rødnæser, Lidt blandet andre tetraer, sværdrager og Fosforbarber, mine gibbies og et par kinesiske algeæder og de går alle fredeligt sammen. Og hjerterne er kommet sidst til i akvariet, Jeg vil bestemt betegne dem som fredelige 😉

jacob — 7. september 2009, 19:44

Har også altid opfattet Blødende hjerter (der er flere arter med dette navn..) som fredelige. Jeg har dog ingen personlige erfaringer med dem selv. Måske et overflødigt spørgsmål, men er du sikker på det er blødende hjerte ?

furius — 7. september 2009, 20:24

Dette er blødende hjerte Tetra.
http://freshaquarium.about.com/od/tetras/p/bleedingheart.htm

jacob — 7. september 2009, 20:59

Jeps 🙂 jeg er dog stadig lidt forundret over at dine fisk udviser den adfærd du beskriver.

forza_peter — 7. september 2009, 21:21

#4 - Yes det er banditten som #5 henviser til... 🙁

Må prøve #2's foreslag hvis det bliver ved med at være et problem.
Men chikliderne er dog blevet bedre til at gemme sig, så bløderne går mere efter hinanden. De har også mærker i halefinnerne efter bid.

jacob — 7. september 2009, 21:30

Jeg er ret sikker på at metoden med at flytte rundt i akvariet ikke hjælper. Dine Blødende hjerter har jo ikke territorier som cichlider har.

forza_peter — 8. september 2009, 17:42

#8 - Nej det skulle man ikke tro. Men der er i hvertfald 5 af dem som jeg med sikkerhed kan sige at de har deres lille teritorie. Der er en del planter, sten og rødder i akvariet og der er nogen der står stille de samme steder og veder tilbage de selvsamme steder. Og kommer der en anden fisk for tæt på dette område bliver den jagtet ud i en vis fart. Men sker der noget som skræmmer dem, stimer de med det samme og gemmer sig. Når faren er overstået vender de stille og roligt tilbage til deres yndlingsplads. Det samme sker naturligvis når der bliver fodret.

Det er meget underligt at de har denne adfærd. Jeg må prøve at optage det på video når jeg engang kommer hjem fra arbejde.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.