Ja, mantis rejer kan smadre glas
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
sententia — 23. september 2009, 05:08
Jeg vågnede natten til søndag ved en mærkelig lyd. Det lød som om jeg havde glemt at lukke for vandet på badeværelset, så jeg stod ud af sengen og fik med det samme våde fødder..... søvndrukken som jeg var, gik der lige et par øjeblikke inden jeg fik konverteret følelsen af vand mellem tæerne til et utæt akvarium, men derefter gik det stærkt!
Heldigvis var der ikke andet i akvariet end et par krabber der var kommet med de levende sten, men SHIT! FUCK! Min spritnye computer stod på bordet ved siden af akvariet, sammen med den gamle computer, min nye telefon og diverse andre elektroniske apperater! Hen til HFI'en for at afbryde strømmen! Da jeg kom derhen var skidtet allerede slået fra, så ved man jo hvad der er sket. PIS! Alt elektronikken lå badet i saltvand!
Nå, vandet var ude af akvariet og lå et par cm. dybt i soveværelset, øv! Kom i tanke om at der i kontoret, der ligger i forlængelse af soveværelset sidder en stikkontakt i gulvet, det var jo nok derfor at HFI'en havde slået fra. Gad vide hvor mange liter vand 3 meter nedstøbt kabel kan fjerne?
Endnu en mærkelig lyd... Det lød som et vandfald ude i gangen. Hen og kigge. Da jeg kun har dørtrin ind til badeværelserne i huset, var vandet, istedet for at løbe ind på badeværelset ved siden af kontoret, løbet ud i gangen og var på vej ned at trapperne ned i stuen. Jeg styrter ned i stuen, skvatter et par gange ned af den glatte stentrappe, heldigvis uden at komme noget til. Hen og få fjernet forlængerledninger og hvad der ellers ligger på stuegulvet, få afgrænset vandets vandring med håndklæder og dermed få det ledt derind hvor jeg var ved at gøre klar til et indbygget 2000 liters akvarie. Havde heldigvis fået lavet afløb i gulvet.
Så var det så rimeligt styr på vandet og der var vel ikke andet at gøre end at begynde at tørre op.
Jeg fik fak i svaberen (altså den til at vaske gulv med) og 20 håndklæder og gik i gang. Det tog på den forkerte side af 3 timer at få tørret op. Da jeg skulle have flyttet bordet ved siden af akvariet, fandt jeg inde under det, en mantis reje på godt 15cm. Gad vide hvor den kom fra? Jeg havde aldrig set den i akvariet, men godt nok lagt mærke til at der døde en del krabber. Jeg havde også hørt nogle små slag-lyde fra akvariet, men havde hidtil troet at den kom fra når krabberne flyttede rundt på de mindre levende sten.
Jeg har altid godt kunnet tænke mig at have en mantis reje, men jeg tror jeg springer over, selv hvis lejligheden skulle byde sig igen.
Nu har fruen vasket gulvet to gange i sæbevand, så den klistrede fornemmelse fra saltvandet er væk. Skaden er meldt til forsikringen, så går bare og venter på om de kunne tænke sig at dække elektronisk udstyr for 45tkr.
Øv for en TRÆLS oplevelse!
chris2500dk — 23. september 2009, 07:55
Men det er imponerende at sådan en lille størrelse kan banke hul i et akvarie.
sententia — 23. september 2009, 08:00
Specielt i 10mm. glas! Der må have været en fejl i glasset i forvejen.
Kasper — 23. september 2009, 08:12
Er du helt sikker på at det er den der har gjort det, og at det ikke er en LS der er væltet ned i ruden???
mvh Kasper
sententia — 23. september 2009, 08:23
Kasper — 23. september 2009, 09:03
KimJ — 23. september 2009, 10:12
Jeg vil dog ikke regne historien for et bevis for at en Mantis reje kan smadre glasset. Akvarier, både med og uden Mantis rejer, går i stykker verden over, hver eneste dag, tit uden nogen påviselig årsag. Faktisk kan historien jo også bruges som et eksempel på, hvordan sådanne historier kan opstå; tilstedeværelsen af det, måske/måske ikke uskyldige dyr, bliver taget som "bevis" på at det med 100% sikkerhed er den som har smadret glasset, når der faktisk sagtens kan være tale om noget helt andet...
Jeg har selv haft en stor Mantisreje gennem længere tid, og aldrig oplevet noget ubehageligt i den anledning. Den tog ikke engang de sergeantfisk den delte et 325L akvarium med, før jeg, noget letsindigt anbragte de alle i samme transport pose da de skulle flyttes *doh*
sententia — 23. september 2009, 10:26
#7 - Jeg skriver også længere oppe, at der må have være en fejl i glasset. Syntes bare at det er lidt af et sammetræf, da akvariet er sat op efter alle verdens regler, det står på 20mm. hård flamingo på et 110% stabilt bord, sat op i 100% vatter på et marmor belagt betondæk.
AndersGS — 23. september 2009, 12:57
Det er da for vildt.. Fik du taget et billede af rejen? Den skal vi da se!
DDT2 — 23. september 2009, 16:35
tror ikke nødvendigvis der har været en fejl i glasset hvis jeg skal være ærlig det er nok mere problemet at vi har svært ved at forstå hvor meget kraft dyret har.
DDT2 — 23. september 2009, 16:39
Esben — 23. september 2009, 17:31
KimJ — 23. september 2009, 17:41
Mantis rejer kan populært deles op i to grupper; "Knusere" og "spiddere". De sidste er primært fiske- og krebsdyrjægere, og har lange, spidse "arme" som de spidder byttet med, og ikke aktuelle i denne forbindelse.
"Knuserne" derimod, har kortere meget kraftige arme, som de bruger til at knuse bla. sneglehuse og muslingeskaller med. Det er blandt disse man finder den meget populære Odontodactylus scyllaris.
I engelsktalende lande er det iøvrigt meget almindeligt at også knipserejerne bliver kaldt "mantis rejer". Jeg så bla. en udsendelse netop fra Discovery, hvor der blev vist optagelser af en "Mantis" som kunne bedøve sine ofre med en trykbølge fra sin specialiserede klo. Det var bare ikke en Mantisreje (på dansk korrekt kaldet søknæler) men en knipsereje!
Min egen var også en af "knuserne", dog ikke den nævnte farvestrålende art, men en jævnt brun en. Den ødelagde, som Du selv oplevede, let plasticrør, sneglehuse og andet som den åbenbart troede kunne indeholde noget spiseligt. Jeg prøvede heller aldrig på at håndfodre den... at den skulle kunne flække en 10 mm glasplade, som ikke fejler noget i forvejen, vil jeg dog stadig tvivle på.
Jeg har faktisk selv engang prøvet på at smadre bunden på et gammelt 300L akvarium, hvor glasset formentlig har haft omtrent samme tykkelse. Da jeg havde kastet en 10 kgs. blok faxekalk af al kraft mod glasset, uden at der skete noget, opgav jeg.
jjj27 — 23. september 2009, 18:06
AndersGS — 23. september 2009, 19:54
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.