Sorte Neonfisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Majali — 2. oktober 2009, 21:40

Hej
Vi har et 60 liters med 8 gubbyer og 10 sorte neonfisk ( til at begynde med ) og 3 dværgmaller.
Nu er neofiskene blevet syge med pletter og har fået faunamor ( tror det staves sådan ) der er 3 tilbage nu.
Her til aften er de 3 overlevende så blevet helt gennemsigtige, man kan se indvoldene... Skal det være sådan ? er det fordi lyset har været slukket ?
Pletterne er dog næsten væk.

Er ikke helt med... håber nogen kan hjælpe

På forhånd tak

Sabina — 2. oktober 2009, 21:43

Især neon fiskene bliver helt blege når lyset har været slukket, men faven kommer hurtigt tilbage igen.
Men jeg vil aflive de syge fisk hvis jeg var dig.
De er dyre at behandle end de selv er værd i pris.

Sølz — 2. oktober 2009, 22:33

Hvis man tolker dit indlæg korrekt(?), så er det nyetableret (Ihar ikke skrevet noget om det i profilen). Og hvis du så har puttet de nævnte fisk i på en gang, så er det den logiske forklaring på dit problem, da hverken vand, pumpe/filter eller gruset har fået etableret et godt og sundt biologisk miljø i dit akvarium. Og samtidig har du så købt Neonfisk, som er kendt for at være en lidt sart fisk, der helst kun på komme i et veletableret akvarium (=har kørt nogle måneder).

Du skriver, at du har 8 Guppy og 10 sorte Neon (fra begyndelsen) - det er altså rigtig mange fisk i et 60-liters akvarium. Fra de 60 liter skal du nemlig fratrække sten, det gruset fylder, rødder o.s.v. - og så har du ikke 60 liter reel akvarievand. Umiddelbart skulle du have nøjedes med de 8 Guppy, men have sat dem i akvariet 4 stk. ad gangen med en uges mellemrum.

Hvis jeg har opfattet dit indlæg korrekt - og akvariet er nyt, så ville jeg uden tvivl aflive de 3 gennemsigtige Neonfisk. De skal ikke være gennemsigtige - de er flokfisk (=helst 10 eller mere) og der er ikke plads i dit akvarieum til dem. Især også, da du har Guppy, der sædvanligvis yngler ganske villigt - og snart vil du stå med en masse Guppyunger, som I egentlig heller ikke har plads til:(

Det ville hjælpe rigtig meget, hvis du fortæller noget mere om akvariet - og hvor længe det har kørt

jery — 3. oktober 2009, 00:10

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Sygdomme' af jery

Diemer — 3. oktober 2009, 06:00

#1 er fuldstændig enig med sabina, Min neonbasser bliver også gennemsigtig når lyset er slukket. når man tænder igen går der ikke langt tid før de bliver farvet. hvis ikke de gør det, så kunne det være tegn på "neonsyge" Hvor de bliver affarveret og dør. Jeg ved ikke hvordan sygdommen opstår, men er sikker på at nogen her inde kender mere til det end jeg.

Majali — 3. oktober 2009, 09:36

[citat]#1 er fuldstændig enig med sabina, Min neonbasser bliver også gennemsigtig når lyset er slukket. når man tænder igen går der ikke langt tid før de bliver farvet. hvis ikke de gør det, så kunne det være tegn på "neonsyge" Hvor de bliver affarveret og dør. Jeg ved ikke hvordan sygdommen opstår, men er sikker på at nogen her inde kender mere til det end jeg.[/citat]

1000 tak 🙂 er glad for at de ikke er syge.

🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.