Tanganyika 112 L opstart

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jhasselbalch — 4. oktober 2009, 12:42

Goddag goddag

jeg er igang med at overveje de mange muligheder der (glædeligt!) er for et 112L tanga-avkarie.

valget står nu mellem løsning A eller B:

A: neolamprologus pulcher eller brichardi artsakvarie

B: 1 art sneglehusleger (occelatus gold, stappersi, eller multifasciatus), 1 art huleleger (j. transcriptus/ornatus eller anden)

dybest set ønsker jeg det adfærdsmæssige mest interessante akvarie, hvilket nok får mig til at hælde til løsning B da jeg så kan holde 2 arter og dermed nok få et lidt mere dynamisk akvarie.

det jeg søger er egentlig bare lidt input fra folk med erfaringer fra de forskellige fisk, da lidt anekdoter og billeder ville hjælpe mig med at træffe valget mellem A og B 🙂

og så et par hurtige spørgsmål:

- graver brichardi/pulcher også?
- kan man godt have occelatus/stappersi med en huleleger, eller er de for aggressive?
- har jeg brug for andet teknik i akvariet end varmelegeme (24 grader?) og en Eheim Aquaball 2212?

tusind tak for hjælpen 🙂

dave — 4. oktober 2009, 13:51

Jeg har selv kørt med en "B" opsætning i lang tid.
Jeg har 1.1.mange J. Transcriptus og så har jeg 1.2.15 N. Multifasciatus. Minegår lige nu i et 85L.
Det er et super akvarie med mange unger, men det er tydeligt at akvariet ikke skal være mindre end det.

Jeg synes det er spændende med forskellige fisk med forskellig adfærd. dine A fisk er dog rigtig flotte men måske er 112L lige det mindste til dem?

jeg tager lige et par billeder og oploader.

dine tillægsspørgsmål:

1. Ja de graver, men ikke nær så meget som multiffasciatus.
2. Uden at have personlig erfaring, så ja.
3. Nej. det er helt fint.

Aarupianeren — 4. oktober 2009, 14:35

fandt en tråd du kunne bruge



http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=872236#SiteEnd

jhasselbalch — 4. oktober 2009, 14:50

mange tak for de fine svar 🙂

er nok ved at spore mig ind på løsning B..

af sneglehuslegere bliver det nok enten stappersi eller occelatus gold.. er der nogen der har erfaringer med disse to arter? hvad er forskelle og ligheder imellem dem? de virker umiddelbart ret ens

og mht. hulelegeren, hvad er forskellene mellem de forskellige julidochromis arter?

er der nogen der evt. kan anbefale et alternativ til en julidochromis?

BaSsE_- — 4. oktober 2009, 15:41

denne her cichlide er også en lille spændende fætter, har den selv .
den er en flot mindre cichlide som også har en spændende adfærd, som du køber en lille flok af (6-8 stk) og lader dem parre ud,
den kan både finde på at bruge sneglehuse som bo, og huler i mellem sten, det sidste er mest set.

kig her
http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Lamprologus_caudopunctatus

den kan godt gå i et 112 liter selv om der står 128, du skal bare kun have et par når de er parret ud, ellers for de andre i flokken tæv.

TJ — 4. oktober 2009, 20:43

Jeg kan klart anbefale L. occelatus. Det var mine allerførste cichlider, men stadig en af dem jeg har været gladest for. De har en super fed adfærd. Jeg holdte 1,3 i et 63 L akvarie. Den han jeg havde fløj op og bed mig så snart jeg stak hånden ned i akvariet, for at beskytte sit territorie 😀 Utroligt at sådan en forholdvis lille fisk ikke bare gemmer sig når der er fare på færer 😉

Den store forskel på Julidochromis arterne, er at J. transcriptus er mindre end de andre arter i slægten. Så den ville nok være at foretrække i dit akvarie.

Her er lige et billede af min L. occelatus han 😉

HenrikG — 4. oktober 2009, 21:55

#4 har eller har haft dem begge... og de er cirka det samme.. men jeg syntes stappersii er flottere.

juli arterne er også ret ens og i et 112l er der frit valg.. et alternativ som hule leger kunne være

http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Telmatochromis_brichardi

ell

jhasselbalch — 5. oktober 2009, 11:52

tusind tak for alle svarene, det har været en stor hjælp

hvor mange ungfisk er det nødvendigt at købe før de parrer sig ud? 6 stappersi/occelatus og 4 julidochromis? eller flere/færre?

TJ — 5. oktober 2009, 15:11

2,4 af sneglehusleger er fint, og så vil jeg sige 4 eller 6 huleleger. Kommer an på hvilken art du vælger 🙂

jhasselbalch — 27. oktober 2009, 15:37

Hej igen,

jeg valgte at anskaffe mig 6 L. occelatus 'gold' og 5 j. ornatus, og skal love for at der er gang i dem... virkelig spændende cichlider!

jeg har et par spørgsmål:

1. to j. ornatus har skillet sig ud og beslaglagt klippehulen.. de resterende 3 er forvist til den anden ende af akvariet. hvis de nærmer sig midten af akvariet bliver de jagtet væk. tyder det på at de to har dannet par, og i så fald, skal jeg så aflevere de resterende 3 tilbage til akvarieforretningen/andre interesserede akvarister? eller kan de gå sammen lidt endnu? det virker som om de 3 resterende ikke får lov at lave meget andet end at gemme sig i den ene ende.

2. det virker også som om at der er 1 occelatus der har beslaglagt alle sneglehusene og jager de mindre væk. går ud fra at det er normalt i starten. men de andre går for det meste højt i vandet og de sover på sandbunden fremfor i sneglehusene. skal de bare have tid til at tilvænne sig eller skal jeg gøre noget?

3. jeg har set at nogle af sneglehuslegerne prøver at flytte rundt på sneglehusene engang imellem, men de er for store til at de kan flytte dem. er det nødvendigt med mindre sneglehuse?

4. og til sidst: er der plads til flere fisk i akvariet end 2 j. ornatus og 6 l. occelatus? og hvis ja, hvilke?

på forhånd tak for hjælpen 🙂

HenrikG — 27. oktober 2009, 21:26

1 det er op til dig men væk kommer de.. enten men din hjælp ellers dør de før eller siden!

2 De klarer også problemerne selv

3 nej

4 nej

jhasselbalch — 27. oktober 2009, 23:11

tak for de klare svar 🙂

mht spørgsmål 1: er det vigtigt at få dem ud nu, eller skal jeg vente? kan ikke rigtig bedømme det, da det er første gang jeg har denne type fisk

dave — 28. oktober 2009, 14:38

#12 Det du skal holde øje med er om de spiser og om deres finner bliver flossede eller helt bidt af. Det er klart at fisken ikke trives når den hænger i et hjørne, men den kan sikkert overleve et stykke tid. Derfor er det bedst for fiskene at komme væk så hurtigt som muligt, men det er jo op til dig.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.